Cezeri Kasım Paşa Camii


Cezeri Kasım Paşa Camii

*************** İstanbul’un Babıâli yokuşunda bulunan ve civarın en eski camilerinden olma özelliğini taşıyan Cezeri Kasım Paşa Camii beş asırlık tarihi ile günümüze ulaşmayı başarmıştır. Yapımına başlandığı tarih bilinmemekle beraber kitabelerinden 1515 yılında tamamlandığı bilgisine ulaşılmaktadır.
*************** İç alanı yaklaşık iki yüz metre kare olan camiinin mermer bir giriş kapısı mevcuttur. Caminin alt katı Türkiye Diyanet Vakfı Yayınevi olarak kullanılmaktadır. Tüm mihrap ve duvarlar çiniler ile kaplı vaziyettedir. Nispeten mavi ve kırmızı tonlardaki cami halıları ile çinilerin güzelliği ve ışıltısı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Caminin üst katı ise hanımlara ayrılmış durumdadır. Bu kısımda kullanılan cami halısı çeşitleri zaman zaman alt kat ile farklılık gösterebilmektedir. Bu da camiye ayrı bir hoşluk ve görsel güzellik katılmasında yardımcı olmaktadır.
*************** Ortada büyük bir avize ve yanında uyduları sayesinde oldukça güçlü bir şekilde aydınlatılmakta olan Cezeri Kasım Paşa Camii beş yüz yıllık tarihinde birçok kez tadilata girse de bilinenleri 1866 ve 1989 yıllarındaki restorasyon çalışmalarıdır.http://yunercamihalisi.net/

Cezeri Kasım Paşa Camii

0 yorum:

-->